Drupal 8.0.0 RC1 je na světě

Včera večer vyšel první release candidate Drupalu 8. Po několikaletém vývoji a řadě betaverzí se tak vývoj osmé verze oblíbeného redakčního systému blíží do finále. Zmraženo je uživatelské rozhraní, takže překladatelé se mohou pustit do práce.
reklama

Drupal 8 je zásadně přepracován po uživatelské i programátorské stránce. Na uživatele čeká zabudovaný vizuální editor, tzv. in-place editing – možnost úprav bez přechodu do editačního formuláře, důraz na podporu mobilních zařízení i v administraci, řada známých modulů přímo v jádře – Views, Date, Entity Reference nebo třeba systém exportu a importu konfigurací.

Programátory a tvůrce témat vzhledu čeká systém využívající komponenty z frameworku Symfony a šablonovací systém Twig. Na Drupalu 8 pracovalo 3200 přispěvatelů do jeho jádra.

Chcete-li začít Drupal 8 už používat, pak vězte, že je to možné u webů, které si vystačí s jeho základní funkcionalitou. Řada modulů už tuto řadu také podporuje, některé na nové verzi ještě pracují. Je tedy třeba zvážit, co u svého projektu budete potřebovat. Co se upgradu týče, je k dispozici nový migrovací modul, nicméně je zatím označen jako experimentální a bez uživatelského rozhraní. Doporučuji tak ještě počkat.

Další informace najdete v oficiální zprávě. Budete-li Drupal 8 RC1 zmiňovat na Twitteru, použijte hashtag #drupal8rc, pro weby na něm postavené pak #madewithd8.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru