Drupal 8.0.0 RC1 je na světě

Včera večer vyšel první release candidate Drupalu 8. Po několikaletém vývoji a řadě betaverzí se tak vývoj osmé verze oblíbeného redakčního systému blíží do finále. Zmraženo je uživatelské rozhraní, takže překladatelé se mohou pustit do práce.

Reklama

Drupal 8 je zásadně přepracován po uživatelské i programátorské stránce. Na uživatele čeká zabudovaný vizuální editor, tzv. in-place editing – možnost úprav bez přechodu do editačního formuláře, důraz na podporu mobilních zařízení i v administraci, řada známých modulů přímo v jádře – Views, Date, Entity Reference nebo třeba systém exportu a importu konfigurací.

Programátory a tvůrce témat vzhledu čeká systém využívající komponenty z frameworku Symfony a šablonovací systém Twig. Na Drupalu 8 pracovalo 3200 přispěvatelů do jeho jádra.

Chcete-li začít Drupal 8 už používat, pak vězte, že je to možné u webů, které si vystačí s jeho základní funkcionalitou. Řada modulů už tuto řadu také podporuje, některé na nové verzi ještě pracují. Je tedy třeba zvážit, co u svého projektu budete potřebovat. Co se upgradu týče, je k dispozici nový migrovací modul, nicméně je zatím označen jako experimentální a bez uživatelského rozhraní. Doporučuji tak ještě počkat.

Další informace najdete v oficiální zprávě. Budete-li Drupal 8 RC1 zmiňovat na Twitteru, použijte hashtag #drupal8rc, pro weby na něm postavené pak #madewithd8.

Tagy: 

Reklama

Přidat komentář