Drupal 5.8 a 6.3, oprava OpenID

Dnes tu máme další várku bezpečnostních oprav pro redakční systém Drupal. Tentokrát se chyby našly i v jeho jádře, takže aktualizace se týká všech provozovatelů webů, kteří Drupal využívají.
reklama

Tradičně jde o problémy typu XSS, SQL injektáž, Session fixation a CSRF. Omlouvám se za cizí termíny, české ekvivalenty jsem většinou neviděl nebo neznám. Všechny tyto typy zranitelností postihují jak Drupal 5.7 a starší, tak Drupal 6.2 a starší. V případě OpenID jde o problémy XSS a CSRF.

Opravy

Než provedete aktualizaci Drupalu

Kromě tradičního postupu, kdy je vhodné zálohovat aktuální stav souborů i databáze Drupalu, je tentokrát třeba počítat s některými změnami, které nové verze přinášejí. Drupal 5.8 a Drupal 6.3 už nebudou podporovat HTML značky ve většině textů zadávaných v administraci. Typicky se jedná o informace o webu, jako jsou jeho cíle a podobně. Totéž se týká například popisků jednotlivých kategorií a termínů v systému taxonomie.

Drupal 6.3 mírně změnil strukturu dotazů do databáze. V případě, že pracujete s číselnými poli (DECIMAL, NUMERIC), pak berte na vědomí, že nová verze Drupalu používá placeholder %n pro tyto typy polí.

Vydání Drupalu 6.3 se očekávalo již několik dní. Mimo jiné totiž opravuje také chybu, která bránila v úspěšné aktualizaci webů využívajících modul CCK. Pokud jste nečetli, tak doporučuji starší bleskovku RC CCK 2 a Views 2, čtyři opravy pro moduly Drupalu.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru