Dokumentový formát Open XML se stal mezinárodním standardem ISO/IEC

Po více než 14 měsících intenzivního hodnocení završila společná technická komise Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO) a Mezinárodní elektrotechnické komise (IEC) formální proces přezkoumání návrhu mezinárodního standardu (DIS) 29500: Office Open XML (Open XML) předloženého organizací Ecma International.
reklama

Výsledek uveřejněný v dnešním tiskovém prohlášení organizace ISO/IEC (www.iso.org/iso/pressrelease?refid=Ref1123) potvrzuje, že pro podporu přijetí se vyjádřilo 86 % všech členských zemí, což je mnohem více než potřebných 75 % všech členů. Splněno bylo i druhé kritérium, které stanovuje, že více než 66,7 % řádných členů s právem hlasovat (tzv. P - members) musí podpořit ratifikaci dokumentového formátu. Přijetí v tomto bodě podpořilo plných 75 % těchto členů. Tento výsledek tak splňuje požadavek pro přijetí Open XML jako mezinárodního ISO/IEC standardu podle platných pravidel organizací ISO a IEC. Open XML se tak připojuje k HTML, PDF a ODF jako další uznávaný otevřený formát pro práci s elektronickými dokumenty.

„Osmdesát šest procent hlasů dokazuje širokou podporu formátu Open XML. Tento výsledek představuje jasné vítězství pro zákazníky, poskytovatele technologických řešení i vládní organizace, které chtějí mít možnost vybrat si formát nejlépe odpovídající jejich potřebám, a které se podílely na rozvoji tohoto široce podporovaného formátu,“ uvedl Tom Robertson, ředitel společnosti Microsoft pro oblast systémové spolupráce a standardů. „Příspěvky odborníků, zákazníků i představitelů vládních organizací z celého světa výrazně napomohly zkvalitnění specifikace Open XML a zvýšení jejích přínosů pro vývojáře i uživatele. Microsoft je odhodlán podporovat formát Open XML ve svých produktech a pokračovat ve spolupráci se standardizačními organizacemi, vládními institucemi a představiteli informačního průmyslu na zvyšování systémové spolupráce a podpoře inovací.”

Otevřený standard Open XML získal širokou podporu napříč softwarovým průmyslem pro použití na řadě platforem včetně Linuxu, Windows, Mac OS a Palm OS. Stovky nezávislých tvůrců softwaru a poskytovatelů technologických platforem, jako je Apple, Corel, Sun Microsystems, Microsoft a Novell, vyvíjejí řešení založená na Office Open XML, která uživatelům po celém světě přinášejí skutečnou přidanou hodnotu.  Tisíce firem navíc vyjádřily svou podporu formátu Open XML a jejímu schválení jako ISO/IEC standardu na www.openxmlcommunity.org.

Uživatelé Open XML mohou potvrdit výhody, které jim tento otevřený souborový formát přináší v oblasti správy a obnovy souborů a dat, spolupráce jednotlivých systémů s podnikovými aplikacemi a dlouhodobou archivací dokumentů. Open XML vyhovuje vysokým nárokům na převod existujících dokumentů do nového prostředí. Souborové formáty Open XML podporují integraci různých systémů a dat s dokumenty ve formátech Open XML při zachování čistého a snadného oddělení prezentační vrstvy (Open XML markup) a dat (uživatelská schémata a jejich instance). To znamená, že organizace mohou používat formáty Office Open XML pro zprostředkování informací z jiných aplikací a systémů bez nutnosti jejich převodu do jiného formátu. Tato vlastnost výrazně usnadňuje vývojářům začlenění informací z podnikových informačních systémů do dokumentů v reálném čase nebo označování dokumentů vlastními tagy pro jejich snadnější organizaci a usnadnění orientace v jejich obsahu.

Podrobnější informace o Office Open XML a dostupných řešeních s podporou tohoto otevřeného standardu najdete na www.openxmlcommunity.org/inuse.aspx.

O společnosti Microsoft

Společnost Microsoft (nasdaq „MSFT“) byla založena v roce 1975 a je světovým lídrem v poskytování softwaru, služeb a řešení, které pomáhají lidem a firmám po celém světě plně realizovat jejich potenciál.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru