Do spuštění nového registračního systému domény CZ zbývá 6 dní

Sdružení CZ.NIC, správce národní domény CZ, spustí 1. října 2007 v 10.00 hodin nový registrační systém pro správu domény CZ. Konverze dat ze současného registračního systému a zprovoznění systému nového se uskuteční během třídenní odstávky registrací domén CZ od 28. do 31. září. Během odstávky nebude možné registrovat nové domény CZ ani nijak operovat s doménami již registrovanými. Zároveň bude pozastaveno i vyřazování exspirovaných domén CZ ze zóny. Odstávka registračního systému nijak neovlivní provoz českého internetového prostoru.
reklama

„Náročný proces migrace domény CZ do nového registračního systému jsme pečlivě naplánovali a několikrát otestovali,“ řekl Martin Peterka, provozní ředitel sdružení CZ.NIC. „Jsme připraveni i na případné komplikace, způsobené například nekonzistencí historických dat systému RSD v databázi domén. Drobné problémy můžeme řešit i za chodu nového registračního systému, v případě větších komplikací lze prodloužit odstávku registrací domén CZ, aniž by to mělo jakýkoliv vliv na fungování českého internetového prostoru.“ 

Obsah databáze současného registračního systému bude kompletně převeden do systému nového, žádný držitel domény CZ tedy nemůže o svoji doménu přijít. Registrace, prodlužování registrací, převody i další operace s doménami bude možné opět provádět od 1. října, kdy CZ.NIC spustí nový registrační systém, do kterého začnou registrátoři domén zadávat své požadavky. 

„Úspěch převodu správy domény CZ na nový registrační systém záleží také na registrátorech, kteří musí současně s novým registrem spustit i svoje vlastní registrační systémy, aby mohli poskytovat služby svým zákazníkům,“ dodal Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. „Proto jsme s registrátory v rámci příprav intenzivně komunikovali, poskytli jim přístup do testovací verze registru s daty o registrovaných doménách i technickou podporu při úpravě jejich registračních systémů. Věřím, že i díky tomu proběhne spuštění nového registračního systému bez problémů.“ 

Nový registrační systém pro správu domén CZ a ENUM vyvinuli a spravují zaměstnanci sdružení CZ.NIC. Od 1. října přebere sdružení CZ.NIC kompletní správu celého registru od outsourcingového partnera, který za provoz již dále nebude odpovídat. Přechod na nový registrační systém bude znamenat především vyšší efektivitu registru a podstatně nižší náklady na jeho provoz. 

Průběh převodu databáze domén CZ do nového registračního systému i další kroky při spouštění nového systému bude možné po celou dobu odstávky sledovat na internetové adrese http://migrace.nic.cz. 

O sdružení CZ.NIC, z. s. p. o.

CZ.NIC, z. s. p. o., je zájmové sdružení právnických osob, založené roku 1998 patnácti právnickými osobami –  předními poskytovateli internetových služeb. V současné době má 52 členů. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen, zabezpečení provozu domény nejvyšší úrovně CZ  a osvěta v oblasti doménových jmen. V současné době se sdružení intenzivně věnuje rozšiřování systému ENUM a zavádění nového systému pro správu domény CZ.CZ.NIC je členem sdružení EURid, spravujícího evropskou doménu EU. Více informací o sdružení CZ.NIC a jeho aktivitách je k dispozici na internetové adrese http://www.nic.cz.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru