Delphi slaví 20 let

Oblíbené vývojové prostředí Delphi slaví tento týden 20. narozeniny. Vyrostla na něm spousta programátorů, pro které bylo třeba C++ příliš složité a kteří na Delphi plynule přešli z Pascalu, který jim vtloukali do hlavy na škole.
reklama

Abych pravdu řekl, s Delphi jsem vyrostl i já. Toto výborné vývojové prostředí původně od Borlandu jsem si oblíbil jako nástupce Turbo Pascalu, ve kterém jsem na gymnáziu vytvořil několik prográmků a jednu hru. S příchodem Windows a Delphi jsem pronikl do tvorby databází, začal si tvořit nejrůznější prográmky pro sebe i přátele a o něco později i pro svého prvního zaměstnavatele.

Delphi vděčím za mnohé. Postupem času jsem sice našel cestu ke konkurenci v podobě Visual Studia a C# a stejně tak k webovému programování, ale na Delphi 2 a 5 stále rád vzpomínám. V té době totiž nic jiného neumožňovalo rychle navrhnout GUI aplikace pomocí myši. Snad jedině Visual Basic a ten měl zase jiná ale.

Vzpomínám také na ne zrovna úspěšné projekty Kylix (Delphi pro Linux) a Delphi for PHP. V prvním případě moc zajímavá věc, která se nakonec neuchytila, ať už kvůli roztříštěnosti linuxové platformy, tak neochotě vývojářů zde za něco podobného platit.

Delphi jako takové ale přežilo, je ve skvělé kondici a jeho vývoj stále pokračuje. Dnes v něm můžete vytvářet aplikace určené nejenom pro Windows, ale i pro OS X a mobilní platformy. Trošku mi ale chybí nějaké lanko směrem k začínajícím vývojářům. U Visual Studia jej vidím mnohem silnější.

Tak či tak, přeju Delphi minimum bugů a úspěch v další dvacítce, ať už pod křídly Embarcadera nebo jinými.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru