CZ.NIC uvolňuje systém pro správu domén jako open source

Sdružení CZ.NIC, správce národní domény CZ, uvolňuje systém FRED (Free Registry for ENUM and Domain) pro registraci a správu domén. Systém FRED je interním projektem sdružení CZ.NIC. Od září 2006 jsou v tomto systému spravovány domény ENUM, od 1. října 2007 spravuje sdružení v systému FRED také českou národní doménu CZ.
reklama

FRED byl uvolněn jako open source software pod licencí GNU GPL (General Public License). Zájemci mají možnost získat tento systém, včetně zdrojových kódů, na internetové adrese http://fred.nic.cz. Software mohou volně používat, modifikovat ho a dále šířit za podmínek stanovených licencí GPL. Systém FRED využívá ke svému fungování i další výhradně open source aplikace, jako Linux, Apache či PostgreSQL. Zájem o využití a spolupráci na dalším rozvoji systému již projevila řada světových registrů domén. V současné době neexistuje na světě jiný projekt open source registračního systému, jehož vlastnosti by byly srovnatelné se systémem FRED.

„Vývoj vlastního registračního systému byl nedílnou součástí procesu převodu fyzické správy domény CZ na sdružení CZ.NIC,“ řekl Jaromír Talíř, vedoucí vývojového týmu CZ.NIC. „Otevřením zdrojových kódů systému chceme iniciovat vytvoření komunity uživatelů, která bude sdílet zkušenosti a nejlepší postupy při správě domén. Zájem ze strany jiných národních registrů nás přesvědčil o správnosti tohoto kroku.“ 

„Systém FRED je velmi výkonný a efektivní. Podle výsledků zátěžových testů by například bez problému zvládl spravovat i registr generických domén COM, který je s více než 65 miliony registrovaných domén největším registrem domén na světě,“ doplnil Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Další informace a dostupnost

Více informací o registračním systému FRED najdete na adrese http://fred.nic.cz, kde je k dispozici rovněž zdrojový kód k volnému použití a systémové instalační balíčky. Všechny funkce systému je možné jednoduše vyzkoušet pomocí testovacího registru, který lze z bootovacího CD (Live CD) spustit na libovolném počítači. 

O sdružení CZ.NIC, z. s. p. o.

Zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC bylo založeno předními poskytovateli internetových služeb v roce 1998 a v současné době má 53 členů. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen .CZ a 0.2.4.e164.arpa (ENUM), zabezpečování provozu domény nejvyšší úrovně CZ a osvěta v oblasti doménových jmen. V současné době se sdružení intenzivně věnuje rozšiřování systému ENUM, rozvoji systému FRED pro správu domén, zavádění DNSSEC a podpoře nových technologií a projektů prospěšných pro internetovou infrastrukturu v České republice. CZ.NIC je členem sdružení EURid spravujícího evropskou doménu EU a dalších obdobně zaměřených mezinárodních společností (CENTR, ccNSO, ITU a další). Více na http://www.nic.cz.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru