CZ.NIC úspěšně spustil nový systém pro správu domén CZ

Sdružení CZ.NIC, správce národní domény CZ, spustilo 1. října 2007 v 10 hodin nový registrační systém pro správu domény CZ. Zprovoznění nového registračního systému, vyvinutého a spravovaného přímo zaměstnanci sdružení CZ.NIC, je završením rok a půl trvajícího procesu vývoje a příprav na převzetí fyzické správy domény CZ od společnosti T-Systems PragoNet, outsourcingového partnera sdružení, který dodal a čtyři roky úspěšně provozoval dosavadní verzi registračního systému. Tento převod ušetří na správě národní domény CZ desítky miliónů korun ročně. Pro držitele domén CZ znamená tato změna především usnadnění a zefektivnění práce při registraci domén CZ.
reklama

Migrace dat mezi doposud používaným registračním systémem a systémem novým proběhla během třídenní odstávky registrací domén. Během této odstávky, která trvala od 28. do 30. září, nebylo možné registrovat nové domény CZ, ani provádět změny (převody, prodloužení registrace, úpravy kontaktních údajů atd.) u již registrovaných domén. Současně s tím však bylo pozastaveno i vyřazování domén ze zóny. Žádný z držitelů tedy nemohl o doménu přijít kvůli krátkodobé nemožnosti prodloužení její registrace. Odstávka samotná nijak neovlivnila provoz českého internetového prostoru. 

Vyřazování domén znovu začne až od 4. října a to proto, aby měli registrátoři i uživatelé dostatek času k jejich obnově a nikdo tak nemohl o svoji registrovanou doménu ztratit.  

„Převod doménových dat mezi starým a novým systémem jsme pečlivě naplánovali a několikrát odzkoušeli, také proto proběhlo spuštění nového registračního systému přesně podle plánu a bez komplikací,“ řekl Martin Peterka, provozní ředitel sdružení CZ.NIC. „V rámci příprav na spuštění nového systému se díky intenzivní spolupráci s registrátory domén CZ podařilo zajistit bezproblémové sladění jejich aplikací s novým systémem. Registrátoři tedy mohli okamžitě po spuštění nového systému začít poskytovat služby svým zákazníkům.“ 

Od 1. října nabízejí registraci domén CZ tři noví registrátoři WinSoft Company, s.r.o., MITON CZ, s.r.o. a Explorer, a.s. 

Další plány sdružení CZ.NIC

V následujícím období bude sdružení CZ.NIC věnovat svoje úsilí novým projektům na podporu a rozvoj internetu a jeho služeb. V řadě aktivit je na prvním místě open source registrační systém FRED, který je již nyní bezplatně nabízen jednotlivým registrům národních domén po celém světě. (Více informací o registračním systému FRED najdete v související tiskové zprávě CZ.NIC uvolňuje systém pro správu domén jako open source“ z 2. října 2007). 

Mezi další oblasti, kterým se budu specialisté sdružení CZ.NIC věnovat, patří například podpora zavádění protokolu IPv6 v českém internetovém prostoru nebo aplikace technologie DNSSEC, která přispěje především k zabezpečení internetového provozu. Nadále bude samozřejmě pokračovat i podpora a vývoj technologie ENUM, která významným způsobem rozšiřuje možnosti využití internetové telefonie. 

„Stojí před námi další velká výzva – možnost podílet se významným způsobem na dalším rozvoji internetu a jeho služeb a tím naplňovat jednu část poslání sdružení CZ.NIC,“ dodal Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. „Vybíráme si především takové projekty, u kterých vidíme velký přínos pro uživatele internetu nejen v České republice, a cítíme, že můžeme významným dílem přispět k jejich řešení. Využijeme přitom i naší dlouhodobé spolupráce s registrátory domén a organizacemi věnujícími se výzkumu a vývoji internetu po celém světě.“ 

O sdružení CZ.NIC, z. s. p. o.

Zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC bylo založeno předními poskytovateli internetových služeb v roce 1998 a v současné době má 53 členů. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen .CZ a 0.2.4.e164.arpa (ENUM), zabezpečování provozu domény nejvyšší úrovně CZ a osvěta v oblasti doménových jmen. V současné době se sdružení intenzivně věnuje rozšiřování systému ENUM, rozvoji systému FRED pro správu domén, zavádění DNSSEC a podpoře nových technologií a projektů prospěšných pro internetovou infrastrukturu v České republice. CZ.NIC je členem sdružení EURid spravujícího evropskou doménu EU a dalších obdobně zaměřených mezinárodních společností (CENTR, ccNSO, ITU a další). Více na http://www.nic.cz. 

O společnosti T-Systems PragoNet, a.s.

T-Systems PragoNet, člen nadnárodní skupiny T-Systems, dodává telekomunikační a síťově orientovaná ICT řešení, poskytuje mezinárodním podnikovým zákazníkům přenosové, IP/datové a hlasové služby. Zaměřuje se na integraci IT, pevných a mobilních telekomunikačních služeb. Zabezpečuje služby zahrnující integraci a implementaci systémů ICT, provoz a outsourcing systémů a datových center. Informace o společnosti a jejich službách naleznete na webu www.t-systems.cz nebo na mezinárodních stránkách www.t-systems.com.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru