Co používá Maxiorel

Před lety jsem začínal s ATARI 800 XE, později přišla 486 SX s MS DOSem, pak Windows 95, WIndows 98, Windows 2000, Windows XP a v současné době vedle xpéček používám také Windows Vista. Kromě operačních systémů od Microsoftu jsem používal BeOS, pro nějž jsem přeložil několik programů do češtiny.

V roce 1997 jsem prvně zaznamenal slůvko Linux a od té doby se kamarádím s různými linuxovými distribucemi. Ve vztahu k nim jsem značně přelétavý, takže konkrétní distribuci, kterou právě používám, tu jmenovat nebudu.

A jak jste na tom vy? Statistiky návštěvnosti tvrdí, že windowsových uživatelů je tu 97 %, zbytek tvoří linuxáci a jablíčkáři. Sem tam někdo koukne na tento web ze Solarisu a FreeBSD.

Reklama

Před pár lety jsem zkusmo nainstaloval Linux. Nejdříve jsem si pohrával ze zvědavosti, ale čím víc jsem s ním laboroval, tím víc kladů jsem objevil a přicházel mu na chuť. Dnes již používám výhradně linuxovou distribuci Mandriva k plné spokojenosti.

Můžeš některé z těch kladů jmenovat? Cena, licence, možnost úprav nebo něco jiného?

 

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Cena a potažmo licence byly hlavhí důvody proč jsem s tim začal. Dále možnosti nastavení, zálohování a přenášení nastavení systému na novou distribuci. Čistota, přehlednost a hlavně otevřenost systému a možnost s ním pracovat.. Častou výtkou linuxu je nedostatek uživatelských programů. Za sebe mohu říci, že mě nechybí žádné. Dva softy, které nemají alternativu (program pro revize VTZ a Call of Duty) jedu přes WINE.Však o tomto tématu je popsáno už mnoho a každý má možnost voIby.

Přidat komentář