Chuck Norris okupuje routery

Pokud jste nezměnili výchozí heslo u svého nového domácího (či nedejbože pracovního) routeru, pak máte zaděláno na nezvanou návštěvu - botnet jménem Chuck Norris.
reklama

Malware byl objeven na brněnské Masarykově Univerzitě, a to expertem na síťovou bezpečnost Pavlem Čeledou. Na analýze botnetu se podílel také Jan Vykopal, vedoucí bezpečnostního týmu CSIRT-MU. Botnet (jako obvykle) zneužívá lidské lenosti, neznalosti, popřípadě neschopnosti nakonfigurovat router či DSL modem. Botnet dostal název "Chuck Norris" z toho prostého důvodu, jeliko má v kódu italsky napsáno "in nome di Chuck Norris" (ve jménu Chucka Norrise).

Bezpečnostní experti se shodují v názoru, že řada botnetů již napadla miliony PC po celém světě, nicméně Chuck Norris je neobvyklý tím, že napadá právě DSL modemy a routery. V kostce řečeno, šíří se botnet tak, že se snaží uhodnout administrátorské heslo a zneužít faktu, že je řada zařízení nainstalována tak, aby umožnila vzdálený přístup.

Zdroj: Computerworld

Autor článku: Petr Hájek

Bývalý redaktor Maxiorla. Pravidelně čtenáře zásoboval novinkami ze světa IT.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru