České finále soutěže Imagine Cup 2008 má svého vítěze

Vítězem českého finále soutěže Imagine Cup 2008 v kategorii softwarový návrh se stal tým studentů z VŠB - Technické univerzity v Ostravě s projektem DIP (Disaster Prevention System). Finále, které proběhlo dnes v sídle společnosti Microsoft, se účastnily celkem 4 studentské týmy z celé České republiky. Záštitu nad soutěží Imagine Cup 2008 pro Českou republiku poskytl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška a ministr životního prostředí Martin Bursík. Celosvětové finále všech kategorií proběhne 1. až 8. července 2008 v Paříži. 
reklama

Softwarový návrh je jedinou z devíti soutěžních kategorií, která má národní české finále. Studenti v ostatních soutěžních kategoriích bojují většinou on-line se svými mezinárodními soupeři a jsou průběžně vyřazováni. V letošním, již sedmém ročníku, zpracovávaly týmy své projekty na téma životní prostředí: „Představte si svět, ve kterém technologie přinášejí trvale udržitelné životní prostředí“. Studenti si tak mohli zkusit sami definovat svůj pohled na životní prostředí a v celkem devíti vypsaných kategoriích navrhnout vlastní přístup k vylepšení této neoddělitelné součásti lidského života.  

Přínos soutěže pro studenty hodnotí ministr školství mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška: „Jsem rád, že i v letošním roce může Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podpořit studenty, kteří se rozhodli zúčastnit mezinárodní soutěže Imagine Cup. Studenti, kteří se aktivně snaží zapojit do podobných projektů a sbírají nové zkušenosti i v mezinárodním měřítku, jsou lépe připraveni na další profesní život,“ 

„Moderní technologie mají v ochraně životního prostředí klíčovou úlohu. Díky lidské tvořivosti se stávají spojencem, který nám pomáhá žít v souladu s přírodou a limity planety, umožňuje interpretovat celou řadu ukazatelů životního prostředí a předvídat mnohdy destruktivní důsledky našeho jednání. Díky soutěži Imagine Cup dostávají i čeští studenti možnost uvědomit si aktuální problémy na poli životního prostředí a aktivně hledat cestu k jejich řešení. Nejen, že tak získají nové zkušenosti a dovednosti, ale také lépe porozumí úkolům, které před námi všemi stojí,“ říká Martin Bursík, ministr životního prostředí.  

Soutěž Imagine Cup je celosvětová technologická soutěž s dlouholetou tradicí určená pro studenty středních a vysokých škol. Cílem soutěže je inspirovat mladé lidi k využití informačních technologií při zvyšování kvality lidského života. Čeští studenti se v mezinárodním finále soutěže dlouhodobě umisťují na předních příčkách. V minulém ročníku, kterého se zúčastnilo přes 100 000 studentů z více než 100 zemí, uspěli studenti Vysokého učení technického v Brně s projektem pomoci neslyšícím v cestě za vzděláním. Jejich práce s názvem SilentBooks se v kategorii Softwarový návrh umístila na 7. místě. Českou republiku v minulém roce zastupovali také studenti Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, kteří v souboji programátorů nazvaném Hoshimi obsadili 5. příčku mezi celosvětově nejlepšími šesti finalisty. 

„Soutěž Imagine Cup je zajímavou příležitostí pozorovat, jaké možnosti dnes mladí lidé mají. Vedle očekávané šance naučit se něco nového, je to hlavně neomezený přístup k libovolným informacím, příležitost k setkání se špičkami z řad studentů i lidí z oboru, cestování do zahraničí a pěstování si tvrdých loktů na mezinárodním poli. A to nemluvím o tom, že nenásilnou formou získávají tak zvané „soft skills“, tedy dovednosti, kam patří i dnes tolik potřebná schopnost kvalitně obhájit své myšlenky a vystupovat na veřejnosti,” hodnotí přínos soutěže Dalibor Kačmář, manažer akademických aktivit společnosti Microsoft v České republice.

Úspěšné projekty českého finále Imagine Cup 2007 ve vyhlašované kategorii softwarový návrh:

1. místo

Projekt DIP (Disaster Prevention System), tým studentů z VŠB - Technické univerzity v Ostravě. Cílem projektu je poskytnout systém, který by varoval před možnými dopady přírodních katastrof, případně doporučil vhodná řešení pro odstranění anebo minimalizaci jejich následků. Disaster Prevention System (DIP) slouží jak k prevenci a predikci následků škod vzniklých na základě přírodních živlů, tak i k vyhledání řešení při úniku nebezpečných látek do životního prostředí a ke zmírnění dopadu na ekosystém.

2. místo

Projekt City Traffic Designer, tým studentů z Univerzity Karlovy v Praze a SPŠSE Liberec. City Traffic Designer je systém pro simulaci a plánování provozu silniční dopravy ve městech. Jeho cílem je poskytnout snadno ovladatelný, ale dostatečně silný nástroj pro simulaci vytížení silnic, čekacích dob, ale i znečištění a hluku v okolí těchto pozemních komunikací. Tento systém tak může pomoci například navrhovat nové cesty a umožňuje sledovat změny dopravní situace při uzavření vybraných komunikací.

3. - 4. místo

Projekt HouseKeeper, tým studentů z Technické univerzity v Liberci. Projekt HouseKeeper má za cíl zvyšovat kvalitu životního prostředí a komfort bydlení obyvatel domů nebo bytů a zároveň šetřit energie. Tento systém, postavený na technologiích Microsoftu, umožňuje okamžité ovládání, kontrolu a obsluhu jednotlivých částí objektu, a to včetně nastavení automaticky prováděných akcí jako například udržování stálé teploty anebo zabezpečení objektu.

Projekt EcoMap, tým studentů z Masarykovy univerzity v Brně. Projekt EkoMap je aplikace využívající moderní technologie v oblasti GPS k nalezení vaší přesné polohy a odeslání těchto informací do webového prostředí. Aplikace zabezpečuje výměnu fotek a textů s webovým serverem a umožňuje přístup k databázi článků o chráněných památkách, chráněných územích, ohrožených druzích rostlin a živočichů a k dalším informacím o místu, kde se uživatel nachází.

Partnery letošního ročníku soutěže Imagine Cup jsou internetový portál ATLAS.CZ, časopis FotoVideo, Jihomoravské inovační centrum v Brně, Státní fond životního prostředí ČR, server Vyvojar.cz a společnost Elbacom.

Více informací o soutěži Imagine Cup, včetně seznamu všech soutěžních kategorií, získáte na adrese www.imaginecup.cz a www.imaginecup.com

O společnosti Microsoft

Společnost Microsoft (nasdaq „MSFT“) byla založena v roce 1975 a je světovým lídrem v poskytování softwaru, služeb a řešení, které pomáhají lidem a firmám po celém světě plně realizovat jejich potenciál.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru