Červ Flashback už ovládl 600 000 Maců

Odhadem více než 600 000 Maců je nyní součástí masivního botnetu díky trojskému koni Flashback. Nový botnet je tak dokonce větší, než ten, který byl vytvořen díky nechvalně známému červu Conflicker.
reklama

Conflicker ve své době infikoval až sedm milionů počítačů s Windows. Toto číslo je samozřejmě větší, než výše zmíněných 600 000, je však třeba vzít úvahu podíl Mac OS a Windows na Trhu. Podle společnosti Net Applications má nyní Mac OS X na globálním trhu 6.54 %, zatímco Windows mají 92.48 %. Pokud tedy srovnáme podíly obou operačních systémů na trhu, 600 000 Maců, které ovládá Flashback by byl ekvivalent k 8.5 milionům infikovaných počítačů s Windows. 

Původně byl Flashback jen běžným trojským koněm, nyní se z něj však stal škodlivý kód, který k infikování systému uživatele nepotřebuje žádnou interakci - stačí pouze to, aby uživatel najel na infikovanou webovou stránku a Flashback automaticky infikuje systém. Takový útok na Macu má mnohem větší následky, než na Windows. Většina uživatelů Macu totiž věří, že je tento OS bezpečnější, a tak nemají žádný bezpečnostní software. Nutno dodat, že Flashback využívá chybu v Javě, ne přímo Mac OS X.

Zdroj: PCA

Autor článku: Jiří Beran

Bývalý redaktor Maxiorla. Pokrýval novinky z oblasti IT a napsal také řadu návodů. Momentálně se věnuje jiné činnosti.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru