Cairo, nový shell pro Windows Vista

Zdá se, že ani s příchodem Windows Vista se Microsoft netrefil do vkusu a požadavků některých uživatelů (není na světě člověk ten, aby se...), a tak opět vznikají alternativní shelly. Jedním z nich je i Cairo, které má přinést zvýšení produktivity při zachování současného standardu ve Windows Vista. Tento nový shell zachovává průhlednost a další vychytávky Aera. Mění však základní ovládací prkvy, jako je tlačítko Start nebo panel úloh.
reklama

Místo nich se objevuje horní průhledná lišta podobná některým grafickým prostředím pro Linux. Z lišty získáte rychlý přístup k programům a složkám, stejně jako k vyhledávání a nastavení systému. Cairo pozmění také funkční prvky v oknech Windows.

Cairo, new shell for Windows

Cairo je prozatím pouze v testovací alfa verzi, která není dostupná pro veřejnost. Prohlédnout si však můžete několik málo screenshotů a novinky ve vývoji sledovat v diskuzním fóru na webových stránkách Caira.

Vývojáři mají v plánu nejprve plně funkční verzi nového shellu pro Windows Vista. Operačním systémem Windows XP by se měli zabývat až následně.

Zdroje

 

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Komentáře

návštěvník

Sice jsem se standardním vzhledem Windows Vista spokojen, ale těmto projektům fandím. Ukazují, že i na Windows jde provozovat vícero různých grafických prostředí, byť to Microsoft oficiálně nijak nepodporuje, nebo nedeklaruje.

Dá se říci, že na Windows lze mít většinu toho, co se často říká a dává za výhodu Linuxu, jen zkrátka buď uživatelé nemají tu potřebu takové funkce mít, nebo se nenašel nikdo, kdo by to pro Windows naprogramoval (z různých důvodů) a pracují raději pro otevřenou Linuxovou platformu.

Ostatně ale ani sám MS nebrání použití alternativních a na míru upravených prostředí, byť s tím některé funkce Windows nemusí přímo počítat. Vždyť i přímo ve skupinových politikách v konzole MMC je položka, v níž lze zadat cestu k alternativnímu prostředí, které se má použít.

návštěvník

Jasně stačí cracknout uxtheme.dll

návštěvník

Ale uxtheme s tím přeci nemá nic společného 8-O. UXTheme Patch zařizuje jenom skinování standardního shellu Windows, tedy Exploreru, který je bez této "úpravy" skinovatelný jen pomocí MS podepsaných témat, kterých je velmi poskrovnu.

To o čem je tento článek je alternativní shell pro Windows, tj. kompletně nové prostředí, které nahrazuje standardní Explorer. Nikoliv žádný skin pro standardní Windows shell. Je to stejné, jako když v Linuxu používáte KDE a pak jej vyměníte za Gnome. Tam taky nejde o skinování, nýbrž o změnu celého prostředí - s vlastními aplikacemi, možnostmi, nastavením, atd.

návštěvník

Já na průhledné blbůstky moc nejsem, i ve Vista průhlednost rámů oken vypínám. Cairo ale vypadá zajímavě, a XP by mohly dostat nový nádech. Jestli se vývojářům podaří i vykreslování pomocí grafické karty, mohlo by to způsobit slušný poprask.

Doufám, že se do Caira dostane i nějaký správce virtuálních ploch, který na WIN platformě už dlouho sháním. Ne, že by žádný nebyl, ale ani jeden mi nefungoval tak, jak bych si přestavoval.

návštěvník

Po skoro dvou letech jsem si na CairoShell vzpomněl a už je k dispozici alfa verze. Na screenshotech vypadá hezky, z alfy mám trochu strach, ale o víkendu to snad vyzkouším aspoň na virtuální mašině. Nebo už jste to někdo zkoušeli?

http://www.cairoshell.com/

návštěvník

Nedalo mi to a ještě večer jsem Cairo zkusil ve VirtualBoxu. Alfa stádium je znát, slušelo by spíš označení pre-alfa. Sice to vývojáři dělají dobrovolně ve volném čase, ale asi jsem od dvou let vývoje čekal více. Zatím jen přibyl nový taskbar, který špatně zobrazuje české znaky a nemá absolutně žádnou výhodu oproti standardnímu. Nejvíce jsem se těšil na hrátky s virtual desktopy, ale ty tam zatím asi nejsou.

Nakonec to vypadá dobře jen na screenshotech, než vývojáři někdy vydají plnou verzi, myslím, že XP/Vista už budou těžkou minulostí a možná i v nadcházejících Windows se dočkáme více přepracovaného shellu.

Profile picture for user Jan Polzer

To je docela škoda. Každopádně dík za reálné zkušenosti s aktuální verzí.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru