Botnet Windigo kontroloval 25 000 serverů

Experti ze společnosti ESET zveřejnili informace o masivním kybernetickém útoku, v rámci kterého se hackerům podařilo během dvou let získat pod kontrolu minimálně 25 000 serverů.
reklama

Infikované servery byly využívány ke krádeži různých osobních údajů, odesílání spamu nebo přesměrovávání trafiku na podvodné webové stránky. Botnet s názvem Windigo se skládá ze tří hlavních prvků: OpenSSH backdoora s označením Linux/Ebury, který kontroluje servery a krade přihlašovací údaje, HTTP backdooru určeného k přesměrovávání trafiku na nebezpečný obsah s názvem Linux/Cdorked a programu odesílajícího spam s názvem Perl/Calfbot. Podle zveřejněných informací je z 25 000 serverů, které Windigo infikovalo během uplynulých dvou let stále 10 000 serverů pod jeho kontrolou.

Experti z ESETu věří, že je s pomocí těchto serverů denně odesílání více než 35 000 000 nevyžádaných emailů. Nejvíce jsou postiženy servery nacházející se v Německu, Francii, Velké Británii a Spojených státech. Podle ESETu zabezpečení serverů pouze heslem v dnešní době nestačí a je třeba zavést minimálně dvoufázovou autentifikaci.

Zdroj: Techspot

Autor článku: Jiří Beran

Bývalý redaktor Maxiorla. Pokrýval novinky z oblasti IT a napsal také řadu návodů. Momentálně se věnuje jiné činnosti.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru