BitTorrent oslavil desáté narozeniny

Známý protokol pro přenášení velkých souborů včera oslavil desáté narozeniny. 
reklama

Programátor Bram Cohen začal na známé peer-to-peer síti pracovat v dubnu 2001 a druhého června 2001 na síť Yahoo Groups umístil zprávu: "Moje nová aplikace BitTorrent již funguje, otestujte ji na adrese http://bitconjurer.org/BitTorrent/." Včera tak BitTorrent oslavil desáté narozeniny. Prvního klienta pro svou síť napsal Cohen v Pythonu. BitTorrent se však nestal populárním ze dne na den, ze začátku o něj nebyl příliš valný zájem.

V roce 2002 proto Cohen na síť nasdílel velkou sbírku pornografie, aby přitáhl betatestery. Díky uživatelsky příjemnému rozhraní a možnosti sdílet velké (především hudební a filmové) soubory BitTorrent začínal nabírat na popularitě. Je třeba podotknout, že i když Cohen nikdy nepodporoval pirátství, bez něj by jeho síť nikdy v takovém rozsahu mezi uživateli neuspěla.

V dnešní době je BitTorrent jedním z nejpoužívanějších protokolů na přenos velkých souborů. O protokol se stále stará stejnojmenná Cohenova firma. Postupem času začali vznikat různí torrentoví klienti, z nichž nejoblíbenější je µTorrent (jeho verze 3.0 vyšla minulý týden a přináší řadu nových funkcí). V lednu 2011 měl BitTorrent 100 milionů uživatelů.

Zdroj: Techspot

Autor článku: Jiří Beran

Bývalý redaktor Maxiorla. Pokrýval novinky z oblasti IT a napsal také řadu návodů. Momentálně se věnuje jiné činnosti.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru