BitTorrent oslavil desáté narozeniny

Známý protokol pro přenášení velkých souborů včera oslavil desáté narozeniny. 

Reklama

Programátor Bram Cohen začal na známé peer-to-peer síti pracovat v dubnu 2001 a druhého června 2001 na síť Yahoo Groups umístil zprávu: “Moje nová aplikace BitTorrent již funguje, otestujte ji na adrese http://bitconjurer.org/BitTorrent/.” Včera tak BitTorrent oslavil desáté narozeniny. Prvního klienta pro svou síť napsal Cohen v Pythonu. BitTorrent se však nestal populárním ze dne na den, ze začátku o něj nebyl příliš valný zájem.

V roce 2002 proto Cohen na síť nasdílel velkou sbírku pornografie, aby přitáhl betatestery. Díky uživatelsky příjemnému rozhraní a možnosti sdílet velké (především hudební a filmové) soubory BitTorrent začínal nabírat na popularitě. Je třeba podotknout, že i když Cohen nikdy nepodporoval pirátství, bez něj by jeho síť nikdy v takovém rozsahu mezi uživateli neuspěla.

V dnešní době je BitTorrent jedním z nejpoužívanějších protokolů na přenos velkých souborů. O protokol se stále stará stejnojmenná Cohenova firma. Postupem času začali vznikat různí torrentoví klienti, z nichž nejoblíbenější je µTorrent (jeho verze 3.0 vyšla minulý týden a přináší řadu nových funkcí). V lednu 2011 měl BitTorrent 100 milionů uživatelů.

Zdroj: Techspot

Reklama

Přidat komentář