Bakalka – nový web na Drupalu 8

Řady českých webů postavených na Drupalu 8 rozšířila aktualizovaná webová prezentace jedné brněnské základní školy. Bakalka měla web na Drupalu řadu let, a proto nebylo těžké se rozhodnout, že se změnou vzhledu "jen" aktualizuje verzi stávajícího redakčního systému.
reklama

Na webu pro Bakalku jsem pracoval s grafikem Ondrou Pohorským. Podstatné slovo zde měla také copywriterka Michaela Mužíková. Vše koordinoval Pavel Hodál, coby školní duše nejvíce povolaná k práci s tímto webem.

Bakalka běží na Drupalu 8

Nevím, jak dlouho Pavel řešil, zda vznikne nový web, ale o Drupalu 8 jsme se bavili snad půl roku předtím, než realizace nového webu začala z mé strany začala. Tím pádem bylo dost času na to, aby Drupal 8 uzrál. Abych pravdu řekl, nebylo to úplně bez bolestí.

Z předchozího webu postaveného na Drupalu 7 jsme pomocí migračních modulů přesunuli obsah do nové instalace Drupalu 8. Tedy obsah včetně nastavení, jehož půlka šla pryč a druhou bylo nutné upravit pro použití s novým vzhledem, členěním i funkcemi webu.

Webů postavených na Drupalu 8 jsem dělal už několik (pro klienty např. Koupaliště Miroslav nebo Pravý břeh), Bakalka však byla zatím nejrozsáhlejší. A musím říci, že mi několikrát způsobila bolehlav. I zhruba rok po vydání Drupalu 8 nejde všechno tak hladce jako v sedmičce. Řada věcí po zapnutí způsobí chybu, řada věcí funguje jinak a člověk musí hodně přemýšlet, jak se tomu přizpůsobit, když je zvyklý na jiná, jednoduchá řešení.

Řada věcí v Drupalu 8 je ale ku prospěchu. Líbí se mi nastavení vestavěného editoru a možnost vkládání bloků opakovaně do různých regionů. Zajímavě mimochodem vypadá vylepšená práce s bloky v Drupalu 8.2, kterou jsme ovšem na Bakalce zatím nevyužili.

Trošku mi vadila absence osmičkové verze modulu Insert pro snadné vkládání obrázků ze samostatného políčka do textu. Nakonec jsme to vyřešili myslím elegantně ke spokojenosti všech - v editoru se určí pozice, kde chceme do textu vložit galerii obrázků z připojeného obrázkového pole. JavaScript pak zařídí přehození fotek do tohoto místa. Pokud jsou nahrané fotky a v textu se žádná taková značka nenajde, pak prostě fotky zůstanou pod textem. Mimochodem, místo už otřepaného Colorboxu jsem obrázky nechal otevírat do placeného iLightBoxu. Viz třeba zde.

Pár slov k tomu, jak příprava webu probíhala najdete na Pavlově blogu v článku Cesta k novému školnímu webu.

Má tedy smysl už stavět nové weby na Drupalu 8, nebo je lepší zatím počkat? Asi bych se už nebál u jednodušších věcí jít do osmičky. Rozhodně ne u eshopů nebo hodně členěných stránek s různými typy obsahu a jejich propojení. Je ale také otázka, zda na jednoduchý web vůbec Drupal 8 používat a nejít cestou WordPressu. Z hlediska bezpečnosti říkám, že jsem pro Drupal. Z hlediska údržby je to horší. Osmička pořád neumí aktualizovat sebe sama a vzhledem k počtu souborů trvá její překopírování na FTP věčnost. Máte-li k dispozici příkazový řádek a drush, pak je to mnohem pohodlnější a tento protiargument odpadá.

Poznámka: na Maxiorlovi jsem se s weby, které jsem vytvořil, přestal chlubit už před lety, na to mám sekci referencí na www.polzer.cz. Ale tady jsem si nemohl pomoci. Zvláště, když jde o jeden z mých prvních webů na Drupalu 8. Jak se nová Bakalka líbí vám?

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Komentáře

návštěvník

Takhle si představuji dobrý web, profesionální práce všech zúčastněných. Jsem velký fanda Drupalu, ale upřímně, pokud nebudu používat multisite nebo nějakou pokročilou distribuci, sáhnu po Wordpressu. Drupal je v porovnání komplikovaný s obrovskými nároky na zdroje, ale kdo zkusí Aegir a Drush, má jasno, co na složité projekty.

Profile picture for user Jan Polzer

Díky. Jo, náročnost Drupalu roste, míří zkrátka do enterprise sféry. Zase na druhou stranu, jakkoli mám rád i Wordpress, nejsou zastupitelné. Drupal 7 byl takový ideál. Proto vznikl třeba Backdrop, ve snaze udržet to dobré, co bylo na sedmičce bez zvyšování vstupních nároků. Ale nevím, jakej bude mít úspěch třeba za rok dva.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru