Antispam Mollom skončí v dubnu 2018

Antispamová služba Mollom, za kterou stála firma Acquia tvořící redakční systém Drupal, skončí 2. dubna 2018. Máme tedy přibližně rok na to, abychom své weby připravili na nějaké jiné řešení pro boj nejenom s komentářovým spamem.
reklama

Mollom byla (a stále je) podle mého názoru povedená antispamová služba. Uživatele oprostila od nutnosti opisovat nějaký kód z obrázku, fungovala na základě analýzy textu a captchu nabízela jen jako doplňkovou možnost.

Během osmi let si získala velkou popularitu, ale podle všeho jenom ve světě Drupalu. Pro takový WordPress tu jsou podobná, konkurenční řešení. Možná i proto se Acquia rozhodla v této službě nepokračovat a od dubna příštího roku ji přestat provozovat.

Mollom

Jako vhodnou náhradu pak Acquia doporučuje moduly reCaptcha nebo Honeypot. Oba mají svou verzi pro Drupal 8. První využívá detekci uživatele od Google, kdy se objeví zatrhovátko a až v případě nejistoty, zda ochrana nemá co do činění s automatem, je uživatel požádán o výběr obrázků, které zobrazují něco konkrétního. Honeypot zase pracuje s časovou značkou.

Modul reCaptcha mohu s klidným svědomím doporučit. Používám jej prakticky u všech nových webů. Mírná otrava je jen získání API klíče, který si musí vygenerovat provozovatel webu (podobně jako u Mollomu). Dříve jsem využíval rovněž docela spolehlivou ochranu, minimálně na českých webech, Captcha Riddler. Ale je pro uživatele mnohem méně pohodlný, než reCaptcha.

Zdroj: e-mail společnosti Acquia pro uživatele služby Mollom

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru