Antispam Mollom skončí v dubnu 2018

Antispamová služba Mollom, za kterou stála firma Acquia tvořící redakční systém Drupal, skončí 2. dubna 2018. Máme tedy přibližně rok na to, abychom své weby připravili na nějaké jiné řešení pro boj nejenom s komentářovým spamem.

Reklama

Mollom byla (a stále je) podle mého názoru povedená antispamová služba. Uživatele oprostila od nutnosti opisovat nějaký kód z obrázku, fungovala na základě analýzy textu a captchu nabízela jen jako doplňkovou možnost.

Během osmi let si získala velkou popularitu, ale podle všeho jenom ve světě Drupalu. Pro takový WordPress tu jsou podobná, konkurenční řešení. Možná i proto se Acquia rozhodla v této službě nepokračovat a od dubna příštího roku ji přestat provozovat.

Mollom

Jako vhodnou náhradu pak Acquia doporučuje moduly reCaptcha nebo Honeypot. Oba mají svou verzi pro Drupal 8. První využívá detekci uživatele od Google, kdy se objeví zatrhovátko a až v případě nejistoty, zda ochrana nemá co do činění s automatem, je uživatel požádán o výběr obrázků, které zobrazují něco konkrétního. Honeypot zase pracuje s časovou značkou.

Modul reCaptcha mohu s klidným svědomím doporučit. Používám jej prakticky u všech nových webů. Mírná otrava je jen získání API klíče, který si musí vygenerovat provozovatel webu (podobně jako u Mollomu). Dříve jsem využíval rovněž docela spolehlivou ochranu, minimálně na českých webech, Captcha Riddler. Ale je pro uživatele mnohem méně pohodlný, než reCaptcha.

Zdroj: e-mail společnosti Acquia pro uživatele služby Mollom

Reklama

Přidat komentář