Adobe rozdělilo Lightroom na dva produkty se skoro stejným názvem

Rozporuplné reakce způsobila nejnovější aktualizace fotografického nástroje Lightroom od Adobe. Od včerejška totiž máme dva různé Lightroomy, které se liší přízviskem v názvu, cenou a funkcemi. A obě pořídíte jen v rámci předplatného.
reklama

Adobe Lightroom asi není třeba představovat, tento nástroj pro katalogizování a úpravu fotek je známý každému, kdo se zabývá fotografováním a používá Windows nebo Mac. Doposud to byl jeden nástroj, to však již není pravda.

To, co jste doposud znali jako Lightroom CC se nyní jmenuje Lightroom Classic CC. Název Lightroom CC sice zůstává, ale bude označovat úplně novou, zjednodušenou aplikaci orientovanou na cloudový služby spojené s fotkami.

Co je nového v Lightroomu?

Obě aplikace přicházejí s výkonnostními optimalizacemi oproti dosavadní verzi. Lightroom CC je orientováno cloudově, tzn. vše v něm je nahráno do cloudového úložiště a následně dostupné aplikacím Lightroom v Androidu, iOS a na webu lightroom.adobe.com. Naproti tomu Lightroom Classic CC také umí synchronizovat fotky do cloudu, ale selektivně.

Od sebe se navzájem tyto dvě nové aplikace odlišují také tím, že Lightroom CC má na pohled méně funkcí a orientuje se spíše na začínající fotografy nebo uživatele. Server DP Review zmiňuje jako pěkný příklad importovací obrazovku. Zatímco Lightroom CC nabídne dvě volby (výběr fotek a umístění do alba), Lightroom Classic CC vás zahrne kvantem nastavení, od klíčových slov až k aplikaci přednastavených úprav.

Lightroom už jen skrze předplatné

Nové aplikace Lightroom jsou k dispozici už jen v rámci předplatného, což je u softwarových společností stále používanější model. Předplatitelských plánů je celá řada, dají se kombinovat s ostatními aplikacemi od Adobe a podle toto se cena pak liší. Ty nejlevnější jsou tyto:

  • Lightroom CC – obsahuje Lightroom CC a 1 TB prostoru v cloudu za 9,99 USD měsíčně
  • Creative Cloud Photography Plan – zahrnuje Lightroom CC, Lightroom Class CC, Photoshop CC, Adobe Portfolio a Adobe Spark. K tomu 20 GB prostoru v cloudu za 9,99 USD měsíčně. Tento plán využívám kvůli Photoshopu i já.
  • Creative Cloud Photography Plan s 1 TB v cloudu vás vyjde na 19,99 USD měsíčně, k dispozici je dočasně nějaká sleva pro existující uživatele tohoto plánu, kteří by rádi získali více místa v cloudu.
  • Creative Cloud All Apps Plan, tedy komplet všechny aplikace od Adobe se 100 GB v cloudu pořídíte za 49,99 USD měsíčně.
  • Dokoupit lze i další místo v cloudu.

Pokud se rozhodnete po nějaké době nepokračovat v předplatném, o fotky v cloudu nepřijdete po dobu jednoho roku a budete si je moci stáhnout.

Podrobnosti, včetně rozdílů mezi oběma aplikacemi, najdete v článku na již zmíněném DP Review.

Na závěr ještě ukázky nových aplikací. Nejprve zbrusu nový, cloudový Lightroom CC s jednodušším uživatelským rozhraním:

Adobe Lightroom CC

Adobe Lightroom CC

A takto vypadá v nové verzi „původní“ Lightroom Classic CC:

Adobe Lightroom Classic CC

Adobe Lightroom Classic CC

Na macOS jsem měl trošku problém s instalací. Nové aplikace se mi v rámci Creative Cloud Desktop App nechtěly zobrazit. Pomohl ruční pokus o stažení Lightroom CC z webu Adobe. Odkaz se nasměroval do desktopového správce, v ten moment se ukázaly nové verze s tím, že při instalaci Lightroom Classic CC jsem byl upozorněn na automatické odebrání Lightroom CC (2015).

Adobe Creative Cloud Desktop App

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru