Jak na to: Debian 10, Virtualmin, PHP 7.4 a HTTP/2

Rychlost webovému světu vládne. Pokud jste si pořídili nový virtuální server bez administračního panelu a potřebujete rozběhat web, možná oceníte postup, jak zkombinovat nejnovější PHP, rychlé HTTP/2 a komfortní nástroj pro administraci serveru.
reklama

Ve volných chvílích si hraju s možnostmi virtuálního serveru u služby Vultr, který jsem si pořídil na přelomu roku. Na jiných virtuálech používám Debian se správou serveru pomocí nástroje Virtualmin.

A protože na zatížených serverech, kde mi většina webů běží, nechci experimentovat s laděním webů na nejnovější verze technologií, mohl jsem si na levném, ale velice rychlém Vultru otestovat kombinaci Debianu, Virtualminu, nejnovějšího PHP 7.4 nabízejícího určité zrychlení a také HTTP/2.

Právě HTTP/2 mě kvůli optimalizacím rychlosti webu zajímá nejvíce. Aktivovat příslušný modul webového serveru Apache je sice poměrně jednoduché, na příkazovém řádku i přes Virtualmin. Jenže aby opravdu fungovalo, je nutné provést několik úprav výchozí konfigurace.

Následující postup krok za krokem nainstaluje Virtualmin do čistého Debianu a připraví weby na provoz s využitím novějšího komunikačního protokolu, než je klasické http.

Není to tak složité, jak se zdá. Je však potřeba přesně dodržet popsaný postup. Pokud byste nechali aktivní Apache modul mpm_prefork, HTTP/2 by vám nefungovalo.

Druhý bod, kde by to mohlo selhat, je instalace PHP 7.4. Všimněte si, že instaluji pouze PHP 7.4 FPM, nikoli PHP 7.4 samotné. Pokud bych spustil apt-get install php7.4 a balíček se coby modul pro Apache aktivoval, pak by nešla podpora HTTP/2 zapnout, resp. nešel by vypnout modul pro prefork.

Několikrát jsem tento postup opakoval a vždy to dopadlo s očekávaným koncem. Lze jej využít i v případě, že již máte nějakou aktivní instalaci Virtualminu se starším PHP. Vždy je třeba myslet na to, že pro HTTP/2 musíte vypnout prefork a zapnout PHP FPM.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

Co píší na Interval.cz
@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru